stacja graniczna SZCZAKOWA. Historia w muzyce i słowie.
stacja graniczna SZCZAKOWA
Historia w muzyce i słowie
W piątek, 18 października, o godz. 18:30, w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Jaworznie Szczakowej odbyło się wydarzenie historyczno-artystyczne "stacja graniczna SZCZAKOWA. Historia w muzyce i słowie", w którym, poprzez muzykę i słowo, przypomnieliśmy dzieje ważnego dla historii Polski i Europy miejsca, jakim jest Jaworzno Szczakowa. Wydarzenie miało formę koncertu z narracją multimedialną. Niecodzienna podróż przeniosła zgromadzonych do czasów zaborów, okresu międzywojennego, II wojny światowej, aż do roku 1956, który był przełomowy w historii Polski, jak i samej Szczakowej.
Jaworzno Szczakowa, do 1956 roku Szczakowa, była w czasach zaborów stacją graniczną, strategicznym punktem kontrolnym ówczesnej Europy. Nieopodal stykały się granice Austro-Węgier, Prus oraz Imperium Rosyjskiego. Symbolicznie ujmując, na tym obszarze spotykały i konsolidowały się prądy myślowe, wzajemnie przenikały się potrzeby wolnościowe Polaków. Szczakowa w okresie PRL stanowiła ważny ośrodek przemysłowo-gospodarczy. Miejsce to jest znamienitym, choć często zapomnianym świadkiem historii - istotnym dla rozwoju społeczno-gospodarczego, politycznego, kulturalnego - zarówno regionu, jak i kraju.
Wydarzenie "stacja graniczna SZCZAKOWA. Historia w muzyce i słowie", które zrealizowało Stowarzyszenie “Partum Synthesis”, patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Śląskiego - pan Wojciech Saługa.
Realizacja wydarzenia została sfinansowana w całości z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, jako zadanie publiczne Kancelarii Zarządu Województwa Śląskiego, mającym na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia relacji video z wydarzenia, oraz lektury artykułu red. Elżbiety Bigas, który ukazał się w portalu informacyjnym jaw.pl, oraz tygodniku "Co Tydzień". Obydwa materiały znajdują się poniżej.